![]() |
Καλώς ορίσατε στο δικτυακό τόπο της Περιφερειακής Ενότητας Άρτας. Στον ιστοχώρο αυτό θα βρείτε ένα δίαυλο επικοινωνίας με την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας και τις υπηρεσίες της. Θα πάρετε επίσης μια μικρή μόνο γεύση από αυτά που έχει να σας προσφέρει μια πραγματική επίσκεψη στον Νομό. |
Προσωρινή λύση για το θέμα των βοσκοτόπων
Προσωρινή λύση για το θέμα των βοσκοτόπων
Προσωρινή λύση στο ζήτημα που έχει προκύψει με τη μίσθωση βοσκοτόπων στις ορεινές περιοχές, δόθηκε μετά από χθεσινή επικοινωνία του Περιφερειάρχη κ. Αλέξανδρου Καχριμάνη με τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Μόσχο Κορασίδη και σε συνέχεια της αλληλογραφίας και των αιτημάτων που είχε υποβάλλει η Περιφερειακή Αρχή από αρχές του Μαρτίου.
Κατά τη διάρκεια της επικοινωνίας, αναδείχτηκαν τρία ζητήματα:
1ον: Το Υπουργείο δεν έχει προχωρήσει σε εμβαδομέτρηση – αποτύπωση όλων των εκτάσεων
2ον: Υπάρχει μεγάλη ανάγκη βοσκήσιμων εκτάσεων για κτηνοτρόφους σε ορεινές – δυσπρόσιτες περιοχές
3ον: Είναι ορατός ο κίνδυνος να χαθούν επιδοτήσεις μέσω του ΟΠΕΚΕΠΕ.
Συνεκτιμώντας όλα τα ανωτέρω ο Γενικός Γραμματέας του Υπ. Αγρ. Ανάπτυξης παρέσχε τη δυνατότητα στον Περιφερειάρχη να προχωρήσει στις μισθώσεις των εκτάσεων, λαμβάνοντας υπόψη τα πραγματικά δεδομένα και τυχόν αυξομειώσεις στο ζωικό κεφάλαιο.
Για το θέμα αυτό υπήρξε σήμερα συνεργασία του Περιφερειάρχη με το βουλευτή Θεσπρωτίας κ. Αντώνη Μπέζα, που επικοινώνησε μαζί του, μεταφέροντας την απάντηση που έδωσε στον ίδιο και ο Υπουργός Αγρ. Ανάπτυξης κ. Αθαν. Τσαυτάρης. Ο κ. Μπέζας ενημέρωσε επίσης τον Περιφερειάρχη για την ανάληψη πρωτοβουλίας εκ μέρους του, προκειμένου να προωθηθεί νομοθετική ρύθμιση για την οριστική επίλυση του ζητήματος. Ο Περιφερειάρχης κ. Αλ. Καχριμάνης, από την πλευρά του, ανέφερε στο βουλευτή, (ο οποίος είχε ζητήσει και είχε παραλάβει όλη την αλληλογραφία Περιφέρειας – Υπουργείου), για τις επόμενες ενέργειες στις οποίες θα προβεί η Περιφέρεια και τις οποίες ήδη – σε επίπεδο Π.Ε. Θεσπρωτίας - προωθεί μέσω του Αντιπεριφερειάρχη κ. Θ. Πιτούλη.
Τελευταίες Ενημερώσεις
- 6η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΓΟΡΩΝ για την ανάθεση συμβάσεων παροχής υπηρεσιών μεταφοράς μαθητών δημόσιων σχολείων χωρικής αρμοδιότητας Π.Ε. Άρτας για τα σχολικά έτη 2024-2025 κ' 2025-2026(έως 31.08.26)
- ΔΕΛΤΙΟ ΜΕΣΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 19.07.2024-25.07.2024
- Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την απευθείας ανάθεση προμήθειας ηλεκτρονικού εξοπλισμού για την κάλυψη των αναγκών των υπηρεσιών της ΠΕ Άρτας, συνολικού προϋπολογισμού 23.620,00€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α
- ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΑΔΕΙΟΥΧΩΝ ΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ
- ΔΕΛΤΙΟ ΜΕΣΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ ΤΙΜΗΣ ΟΠΩΡΟΛΑΧΑΝΙΚΩΝ & ΚΡΕΑΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 22-07-2024 εως και 28-07-2024