![]() |
Καλώς ορίσατε στο δικτυακό τόπο της Περιφερειακής Ενότητας Άρτας. Στον ιστοχώρο αυτό θα βρείτε ένα δίαυλο επικοινωνίας με την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας και τις υπηρεσίες της. Θα πάρετε επίσης μια μικρή μόνο γεύση από αυτά που έχει να σας προσφέρει μια πραγματική επίσκεψη στον Νομό. |
Λαογραφικό Μουσείο Αθαμανίου
Φτάνοντας στο Αθαμάνιο και ακολουθώντας το δρόμο προς Θεοδώριανα συναντάμε το όμορφο εκκλησάκι της Αγ. Κυριακής. Εκεί βρίσκεται το παλιό Δημοτικό σχολείο το οποίο ανακαινίσθηκε και από το Μάρτιο του 2013 λειτουργεί ως Λαογραφικό Μουσείο.
Στη μόνιμη έκθεσή του ο επισκέπτης ταξιδεύει 60 χρόνια πίσω στην καθημερινή ζωή των κατοίκων του χωριού .
Άφθονο φωτογραφικό υλικό , ξύλινα χειροποίητα εργαλεία , οικοκυρικά σκεύη , τοπικές ενδυμασίες , εργόχειρα , υφαντά και πάρα πολλά άλλα εκθέματα μαρτυρούν τη δύσκολη ζωή αλλά και την τεχνοτροπία των κατοίκων .
Το Μουσείο λειτουργεί υπό την αιγίδα του Εκπολιτιστικού Συλλόγου «ΑΘΑΜΑΣ» και μπορείτε να το επισκεφτείτε καθημερινά αφού πρώτα επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Έφορο του Μουσείου κα Αλυμάρα Βασιλεία στα τηλέφωνα : 2685022172 και 6946472677 .
Τελευταίες Ενημερώσεις
- 6η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΓΟΡΩΝ για την ανάθεση συμβάσεων παροχής υπηρεσιών μεταφοράς μαθητών δημόσιων σχολείων χωρικής αρμοδιότητας Π.Ε. Άρτας για τα σχολικά έτη 2024-2025 κ' 2025-2026(έως 31.08.26)
- ΔΕΛΤΙΟ ΜΕΣΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 19.07.2024-25.07.2024
- Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την απευθείας ανάθεση προμήθειας ηλεκτρονικού εξοπλισμού για την κάλυψη των αναγκών των υπηρεσιών της ΠΕ Άρτας, συνολικού προϋπολογισμού 23.620,00€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α
- ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΑΔΕΙΟΥΧΩΝ ΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ
- ΔΕΛΤΙΟ ΜΕΣΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ ΤΙΜΗΣ ΟΠΩΡΟΛΑΧΑΝΙΚΩΝ & ΚΡΕΑΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 22-07-2024 εως και 28-07-2024